Αγαπητοί μαθητές, γονείς και κηδεμόνες,

Όπως πολύ καλά γνωρίζετε, η βασική φιλοσοφία του Σχολείου μας είναι η βιωματική μάθηση και η επαφή με την ισπανόφωνη κουλτούρα και τέχνη. Στο πλαίσιο λοιπόν της καλλιτεχνικής μας ενασχόλησης, αποφασίσαμε να διοργανώσουμε μία επίσκεψη με τους μαθητές μας στον «Ελληνικό Κόσμο», το Κέντρο Πολιτισμού του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού για να απολαύσουμε μία έκθεση-αφιέρωμα στον αγαπημένο μας Σαλβαδόρ Νταλί. Πρόκειται για μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περιήγηση στα έργα του διάσημου Καταλανού ζωγράφου η οποία μετά από μία επιτυχημένη περιοδεία σε Λονδίνο, Βαρκελώνη, Κοπεγχάγη, Βερολίνο, Βαρσοβία και Θεσσαλονίκη έρχεται και στην Αθήνα!

Η έκθεση είναι διαδραστική και μας επιτρέπει να βυθιστούμε στο έργο του Νταλί μέσα από προβολές ντοκιμαντέρ, εικονική πραγματικότητα, ψηφιακή τέχνη, φωτογραφίες και περιήγηση στα ψηφιοποιημένα έργα του ζωγράφου, μία συναρπαστική πρωτοβουλία, αν αναλογιστεί κανείς το πάθος του Σαλβαδόρ Νταλί με την Επιστήμη και την Τεχνολογία.

Σας προσκαλούμε να ζήσουμε μαζί αυτή την φαντασμαγορική εμπειρία!

Το σχολείο μας θα επισκεφθεί ομαδικά τον «Ελληνικό Κόσμο» το Σάββατο, 9 Νοεμβρίου 2024, ώρα 10.30 πμ.

Κόστος συμμετοχής: 10€/παίδι και 12€/ενήλικα

Προθεσμία υποβολής συμμετοχών: 1η Νοεμβρίου 2024