Φέρνουμε το Μεξικό στις αίθουσές μας!

Κάθε χρονιά γιορτάζουμε στο σχολείο μας την Ημέρα των Νεκρών! Είναι η αγαπημένη μας γιορτή και η πιο ξεχωριστή παράδοση.

Στο Μεξικό, καθώς και σε άλλες ισπανόφωνες χώρες, γιορτάζεται 1 και 2 Νοεμβρίου.

Κάθε χρόνο όμως στο σχολείο μας, αφιερώνουμε μια ολόκληρη εβδομάδα στις εικόνες, τις γεύσεις και την ιστορία του Μεξικού, μαθαίνοντας τα έθιμα της σπουδαίας αυτής γιορτής που έχει συμπεριληφθεί στον κατάλογο της 'Αυλης Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO.

Φέτος λοιπόν, τόσο στο σχολείο μας στην Κέρκυρα όσο και στο σχολείο μας στο Παλαιό Φάληρο, θα ακολουθήσουν οι παρακάτω εκπαιδευτικές δραστηριότητες:

Κατασκευή πραγματικού μεξικάνικου βωμού, για να μάθουμε τον συμβολισμό των αντικειμένων και την φιλοσοφία τους.

Κατασκευή ofrendas, δηλαδή μικρών, συμβολικών προσφορών που αφήνουμε στους βωμούς μας, αποτίοντας φόρο τιμής στους νεκρούς.

Κατασκευή cempasúchil. Το cempasúchil είναι το λουλούδι με το έντονο άρωμα που δείχνει τον δρόμο σε νεκρούς και ζωντανούς.

Papel picado που συμβολίζει το εύθραυστο της ζωής.

Χειροτεχνίες και calaveritas de azucar, παραδοσιακά κρανία από ζαχαρόπαστα.

Αφήγηση της ιστορίας της Calavera Catrina και κατασκευή της.

Μάθημα μαγειρικής στα Ισπανικά παρασκευάζοντας αγαπημένες συνταγές του Μεξικού.

Χορóς, τραγούδια και μεταμφίεση σε σκελετούς Calaveras.

Ταξίδι στα τελετουργικά των Μεξικανών κάτω από το φως των κεριών.

Οι μαθητές μεγαλύτερων τάξεων είναι σε θέση να κάνουν παρουσιάσεις για τους συμβολισμούς της γιορτής.

Σας προσκαλούμε σε μια εβδομάδα στην οποία θα μαθουμε πώς οι ισπανόφωνοι λαοί αντιλαμβάνονται τον θάνατο και τιμούν τους αγαπημένους τους νεκρούς, αλλά και πώς για αυτούς, η ζωή δεν τελειώνει με τον θάνατο, αλλά ο θάνατος είναι μόνο η αρχή μιας νέας ζωής.

Στο Día de los Muertos, βουτάμε βαθιά στην ιστορία του πολιτισμού ενώ μας δίνει την αφορμή για σκέψη και ανταλλαγή απόψεων στα Ισπανικά σχετικά με το πόσο ευθραστή είναι η ζωή και το πέρασμά μας απο αυτόν τον κόσμο.

Η Ημέρα των Νεκρών είναι μια γιορτή που διαρκεί 3 ημέρες, όμως το δώρο της ζωής μάς χαρίζεται απλόχερα κάθε μέρα!

Ας το γιορτάσουμε λοιπόν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο!